MotorcyceLive 2017 NEC Birmingham

MotorcyceLive 2017 NEC Birmingham

MotorcyceLive 2017 NEC Birmingham to najwieksze targi motocyklowe w Angli. Dlatego miałam nadzieję, że zobaczę tam dwa odświeżone modele z serii GS. Mowa tutaj o F750GS czyli następcy F700GS oraz nowym F850GS czyli następcy F800GS.

Po krótkich negocjacjach udało mi się namówić Kinge na wycieczkę do oddalonego o około 1.5 h jazdy samochodem, Birmingham. Bilety uprawniające do wejścia na teren targów oraz bilet na parking, zamówiłam online. Wybierając się samochodem, auto należy pozostawić na oddalonym nieco parkingu, z którego kursują autobusy dowożące odwiedzających, do hall wystawienniczych. Ci którzy wybierają się na motocyklach, mogą zaparkować pod dachem, w zamkniętym wyznawczym hangarze jakby części jednej z hall wystawowych.

Po przybyciu na miejsce pognałam, ciągnąc za sobą Kingę, od razu do stoiska BMW. W końcu głównie po to tam pojechałam, obejrzeć sobie nowe GS-y 🙂

F850GS wygląda bardzo obiecująco, w końcu kształt baku został skopiowany z dużego GS. Według producenta zmieniono konstrukcję sprzęgła oraz silnika, co ma znacząco wpłynąć na redukcje wibracji oraz prace skrzyni biegów. Ile w tym prawdy przekonam się zaraz, jak tylko nowe modele będą dostępne do testów w salonach BMW. 🙂 Jednym z największych plusów jest to, F850GS można zamówić w obniżonej wersji. W końcu! Wysokość siedzenia 810mm w wersji obniżonej.

OffRoadSkills szkolenie w terenie

Wzięłyśmy też udział w pokazie przygotowanym przez firmę OffRoadSkills, która zajmuję się szkoleniami jazdy w terenie (offroad) na motocyklach marki BMW. Jeden z instruktorów szkoły, pokazywał techniki wjazdu i zjazdu pod górkę, podnoszenia leżącego motocykla czy też wyjaśniał jakie siły działają na motocykl i jak można je wykorzystać podczas jazdy w terenie. Było to jakby malutka wizytówka tego czego można się nauczyć w ich szkole. Pokaz ten był dla nas dodatkowo ciekawy, gdyż już przed targami podjęłyśmy decyzje, że w 2018 wybierzemy się na kurs offroadowy 🙂

Firma OffRoadSkills jest wyłącznym organizatorem szkoleń offroad dla BMW Motorrad UK.

Wzięłyśmy też udział w krótkich warsztatach iteraktywnych. Balans na motocyklu, technika podnoszenia motocykla w terenie, podstawowe czynności serwisowe dla motocykla R1200GS. Dla mnie najbardziej zadziwiające było jak dobrze wyważony jest ten motocykl o wadze 250kg. Zarówno ja jak i Kinga, przestałyśmy się już bać wagi i wielkości dużego GS, a Kinga się wręcz zakochała 🙂

Nie samymi GS-ami człowiek żyje 🙂 odwiedziłyśmy jeszcze stoiska innych producentów motocykli, głównie poszukiwałyśmy jednak motocykli typu adventure. Odświeżone modele Suzuki V-Strom też zrobiły na nas dobre wrażenie. Zapisałyśmy się na wiosenne jazdy testowe. Z sentymentu dłuższą chwilę spędziłyśmy na stoisku Harleya oraz Indiana.

Warto też wspomnieć, że takie targi są świetną okazją do przymierzenia i skompletowania sobie stroju motocyklowego. Duże stoisko firmy RST, czy Infinity dla każdego coś fajnego. Kilka stoisk z akcesoriami, customowe wydechy, grzane manetki do wyboru do koloru.

Firmy ubezpieczeniowe, firmy organizujące wycieczki motocyklowe, firmy sprzedające trackery czy też zajmujące się poszukiwaniem skradzionych motocykli, firmy produkujące naszywki czy naklejki oraz kluby motocyklowe. Znane i mniej znane marki wszystko to skupione wokół tematu motocyklowego. Raj dla fanów dwóch kółek.

Freestyle Motocross

Kręcąc się po Hali Nr 4 nie planowałyśmy ale trafiłyśmy na pokaz akrobacji na motocyklach motocrosowych. Trochę nie moja bajka dlatego trafiłyśmy tam przez przypadek. Jednak jak zobaczyłam co oni tam wyprawiają to aż ciarki mi przeszły po plecach. Brakuje mi słów co oni tam wyprawiali i zawsze lądowali na dwa koła. W zasadzie przy każdej akrobacji miałam wrażenie, że się pozabijają tam. Hmm chyba jestem za stara na tego typu atrakcje. Ale wielki szacunek za umiejętności i determinację podczas wielogodzinnych treningów.

Moim zdaniem warto odwiedzić MotorcycleLive chociaż raz i przekonać się na własnej skórze czy to jego bajka czy nie.